8 Ağustos 2009 Cumartesi

Uçurtma AvcısıAfgan yazar Khaled Hosseini ve Uçurtma Avcısı...Okumakta bu kadar geç kaldığım için kızdım kendime.Okurken, insan boğazının sıkıldığını, tıkandığını hissediyor.Dostluğun ,anıların ,geçmişin bir yeri terk etmekle bitmediğini içimizi burkarak anlatıyor.

"Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen

arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... "

Bir tarihin perde arkası,zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların aşama aşama yok edilişi ve Afganistan'da çocuk olmak......

Bana öneren arkadaşıma sevgiyle ...

Hiç yorum yok: